Azt, hogy változó világban élünk, az új vírus okozta helyzetben minden eddiginél erősebben tapasztaljuk az élet minden területén. Ám a jogászok szempontjából ettől függetlenül is egy fontos újítás következett be április 1-jével. Március 31-én ugyanis megszűntek a Munkaügyi és Közigazgatási bíróságok, a feladataikat a közigazgatási kollégiummal rendelkező törvényszékek veszik át.
A változás indokoltsága
Az általános közigazgatási rendtartás (Ákr.) célul tűzte ki, hogy a hatósági eljárás megindulása, megindítása és az abban hozott anyagi jogerős bírósági döntés meghozatala között a lehető legrövidebb időtartam teljen el. Ennek érdekében a jogorvoslati rendszer kialakítása során a döntések ellen igénybe vehető jogorvoslati eszköztárat az anyagi jogerő mielőbbi beálltához igazította a jogalkotó. Ezért a törvényjavaslat egy kétszintű közigazgatási bíráskodást kíván megvalósítani.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Április 1-jétől a közigazgatási döntések elleni perben az elsőfokú eljárást a helyileg illetékes törvényszék folytatja. Ez lehet a Fővárosi, a Budapest Környéki, a Debreceni, a Győri, a Miskolci, a Pécsi, a Szegedi vagy a Veszprémi Törvényszék, ezek regionális illetékességgel járnak el az ügyekben.
A Fővárosi Törvényszék kizárólagos illetékességi körébe tartoznak azok az ügyek, amelyek korábban a Fővárosi Közigazgatási és Munkaügyi Bíróság kizárólagos illetékességébe tartoztak. Ilyenek például a vízum és hontalansági ügyek.
A közigazgatási perekben másodfokon, azaz fellebbezési valamint felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el. A Kúria kivételesen első és kizárólagos fórumként is eljár, például a gyülekezési ügyekben.
A munkaügyi bírósági ügyekben első fokon az illetékes törvényszékek, másodfokon fellebbezési eljárásban az ítélőtáblák, míg a felülvizsgálati eljárásban a Kúria jár el. Munkaügyi perekben továbbra sincs helye illetékességi kikötésnek.
A munkaügyi pereket érintő új rendelkezés
Az új szabályozás kapcsán a munkáltató felperes kizárólag a munkavállaló, mint alperes belföldi lakóhelye, ennek hiányában a belföldi tartózkodási helye szerinti bíróság előtt indíthatja meg a pert.
A folyamatban lévő ügyekről
Április 1-jétől ezen jogintézmény megszűnésével az addig beérkezett keresetleveleket, illetve a folyamatban lévő munkaügyi és közigazgatási ügyeket megküldik a törvényszékeknek. Ezt követően az ügyfelek egyedi tájékoztatást kapnak az őket érintő változásokról, az ügyeik további menetéről.
Új ügyek megindításához a keresetleveleket ezen túl a törvényszékeknek kell címezni.
-Babinszki Vera-
Források:
httpsbirosag.huhirekkategoriaugyfeleknekmarcius-31-evel-megszunnek-kozigazgatasi-es-munkaugyi-birosagok
httpsbirosag.huhirekkategoriabirosagokrolvaltozasok-kozigazgatasi-es-munkaugyi-perekben-2020-aprilis-1-tol
httpsjogaszvilag.humegszunnek-a-kozigazgatasi-es-munkaugyi-birosagok-es-jon-a-jogegysegi-panasz
Képek forrásai:
https://szegeditorvenyszek.birosag.hu/hirek/20181128/jovahagytak-szegedi-torvenyszek-epitesi-engedelyezesi-tervet
https://birosag.hu/